T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM ARAZİLERİNİN KULLANIMININ ETKİNLEŞTİRİLMESİ PROJESİ KAPSAMINDA İLİMİZ GENELİNDE CEVİZDE DÖNÜŞÜM PROJESİ UYGULANMAYA BAŞLADI

Yayın Tarihi : 9.05.2021

Bitlis ilimizde 2020 yılında 43.905 dekarlık alanda 4.900 TON Ceviz üretimi gerçekleştirildi. Hali hazırda ilimizde 424.500 adet ceviz ağacı bulunmaktadır. Bu ceviz ağaçlarının yaklaşık olarak yarısı 201.200 âdetinden meyve alınmakta olup 223 bin 300 adet ceviz ağacından ise henüz meyve alınmamaktadır, bunun sebebi ağaçların henüz meyve verme yaşına erişmemiş olması ve bazı ağaçların ise aşılı sertifikalı olmamasından meyve vermemektedir. İl Müdürlüğümüzce hazırlanan ve Tarım ve Orman Bakanlımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce onaylanan projemiz ile ilimiz genelinde meyve vermeyen ağaçların aşılanarak üretime kazandırılması sağlanmaktadır.

Projemiz İlimiz genelinde uygulanmakta olup meyve vermeyen ağaçlar öncelikle budanarak aşılanmaya hazır hale getirilerek İl Müdürlüğümüz Teknik Personellerince Saha çalışmalar yapılarak belirlenen İlimiz iklimine uygun üstün vasıflı çeşitler budanan ağaçlara aşılanarak kontrolü sağlanmaktadır. Proje kapsamında toplamda 5.000 Adet kalem aşı yapılacak olup budama, aşılama ve sonraki yetiştiricilik aşamaları Teknik Personellerimiz tarafından kontrol edilecektir.

İlimiz ekonomisinde önemli bir yere sahip olan Ceviz Yetiştiriciliği hakkında tüm üreticilerimiz budama, yetiştiricilik, hastalık ve zararlılar hakkında İl/İlçe Müdürlüklerimizi ziyaret ederek bilgi alabilirler.

Bu kapsamda aşılaması yapılan ceviz ağaçları İlimiz tarımına hayırlı olsun