T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İl Müdürümüz Önder Çiftçilerle

Yayın Tarihi : 13.03.2015

İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemine katılım anlaşması imzalamak için 28 önder çiftçimizi makamında ağırladı.

Çiftçilerimizle bir araya gelmekten ve onları ağırlamaktan onur duyduğunu vurgulayan İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ Çiftlik Muhasebe Veri Ağı Sistemi hakkında bilgiler aktardı.

KORKMAZ "Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sisteminin amacı tarımsal işletmelerin gelirlerini ve sektör analizlerini belirlenmesi ve çiftliklerden muhasebe verilerinin toplanmasıdır. İlimizde farklı ekonomik büyüklüklerde ve farklı işletme tiplerinde seçilen işletme sahipleriyle katılım anlaşması imzalayacağız. Artık bundan sonra ne kadar gübre, ilaç ve tohum aldığınızı, kaç işçi çalıştırdığınızı, ne kadar ürün sattığınızı, ne gelir elde ettiğinizi girdi alım ve satım fiyatlarınız gibi her türlü veriyi kaydedeceksiniz. Teknik personellerimiz tarafından evlerinizde, işletmelerinizde ziyaret edileceksiniz ve sizlerle birebir görüşmeler yapılıp verileriniz kayıt altına alınacaktır."dedi.

KORKMAZ; Sonuç olarak toplanan verilere göre kendi işletmenizin ekonomik sonuçları ile ilgili genel bir değerlendirme yapabileceksiniz. Ülkemizde ve bölgemizde kendi işletmenize benzeyen diğer işletmelerle, kendi işletmenizi kıyaslama imkanı bulabileceksiniz. Çiftlik Muhasebe Veri Ağı sistemine katılarak muhasebe konusunda bilgi edinme, hangi faaliyetlerin karlı olup olmadığı ve maliyetlerin nasıl indirileceği konularında öngörü sahibi olabilirsiniz. Ayrıca çalışma sonucunda işletmeleriniz Bakanlığımızca desteklenecektir, şeklinde konuştu.

İşletmeler hakkında bilgiler alan İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ diğer tarımsal konularda da önder çiftçilerimizle sohbet etti ve sorunlarını dinledikten sonra katılım anlaşmaları imzaladı.