T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 17.06.2015

Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce, ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla bir etkinlik düzenlendi. Bu anlamda 4. sınıf olan 18 öğrencinin tarım ve çevreye olan ilgilerini arttırmak için ortaya konan "Lider Çocuk Tarım Kampı" Bitlis'te düzenlenen 3 günlük programın ardından sona erdi.

Düzenlenen kamp kapsamında ilk gün kampa katılan öğrencilere kamp yaşantısı  ve kampta birlikte yaşamaları hareket etmeleri konusunda bilgiler verildi. Kamp kurulacak alanda katılan öğrencilerle beraber önce çevre temizliği yapıldı.  Öğrencilere çevre ve canlılar arasındaki ekosistem ve çevre temizliğinin önemi hakkında bilgiler verildi. Çevre temizliği bittikten sonra öğrencilere hijyen eğitimi verildi. Bitlis Afat İl Müdürlüğü tarafından kamp alanına çadırlar kuruldu. Kurulan çadırlarda öğrenciler ile beraber şarkılar söylendi, fıkralar anlatıldı ve yarım saat uyku molası verildi.

Dinlenme bittikten sonra öğrencilere güvenilir gıda, dengeli ve düzenli beslenme, tarladan sofraya gıda üretimi, tarım ve hayvancılık konusunda bilgiler verildi ve sağlıklı beslenmelerine örnek teşkil etmesi amacıyla öğrencilere meyve ikramlarında bulunuldu. Eğlenceli geçen kampın oyun bölümünden sonra, öğrencilere organik tarım ile ilgili kitaplar dağıtılarak, öğrencilerin organik tarım ve sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirilmeleri sağlandı.

Kampın 2. Gününde; kampa katılan 18 öğrenci, son gün İlimiz Ahlat İlçesinde bulunan Adabağ Çiftliğine götürülerek küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, sebzecilik, örtü altı sebze yetiştiriciliği ve meyvecilik alanlarını görerek ve gezerek tecrübe sahibi oldu. Öğrencilerimiz süt sığırcılığı işletmesinde süt sığırlarının yaşadığı alan, sağım üniteleri, tarlada sebzeyi ilk defa gören öğrenciler yetiştirme aşamalarını ve tarımsal ürünün kıymetini anlamaları ve gözlemlemeleri sağlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin modern sulama sistemlerini yerinde görmeleri sağlanarak modern sulama sistemleri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Aynı zamanda uygulamalara da katılan öğrenciler, keçi, koyun ve inek besleyerek, sebze-meyve hasadı yaparak, tarımla ilgili işlerde çalışmak konusunda deneyim edindiler. Kampta "Toprak Bayramı" etkinliği içerisinde çocuklara tarım arazilerinin korunması, doğa sevgisi ve çevre bilinci gibi konular hakkında bilgiler verildi. 

Kampın son gününde İl Müdürlüğümüz bahçesinde düzenlenen etkinlikler eşliğinde Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Bülent KORKMAZ  tarafından öğrencilere sertifikaları verildi. Öğrencilerle sohbet eden İl Müdürümüz KORKMAZ "Çocuklar, bu sofrada yediğimiz dengeli ve düzenli beslenmemizi sağlayan her şey gezip gördüğünüz  çiftliklerden ve tarlalardan üretilmektedir. Yediğimiz ekmek tarladaki buğdaydan,  et ve süt ürünleri çiftlikte gördüğünüz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilmektedir. Bizlerde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tarım ve hayvancılık ile yapılan üretimin sizin sofranıza gelene kadarki aşamalarını denetleyerek sizlerin daha sağlıklı beslenmenizi sağlamak için çalışıyoruz." dedi.

Kampa katıldıkları için çok mutlu olduklarını belirten öğrenciler, çok keyifli vakit geçirerek, ilk defa çiftlik gördüklerini, bu imkanı sağlayan ve kendilerine 3 gün boyunca rehberlik eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teşekkür ederek, bu tür etkinliklerin devam etmesini istediler.​