T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Bitlisli Üreticilerin Yüzü Siirt Fıstığı İle Gülecek

Yayın Tarihi : 12.08.2015

İlimizde Menengiç ve Bıttım ağaçlarına Siirt Fıstığı aşılandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Menengiç ve Bıttım Ağaçlarına Siirt Fıstığı Aşılama "Projesi kapsamında ilimizde bulunan Ayrancılar, Konalga, Karınca ve Kayadağ köylerinde doğada kendiliğinden yetişen 1600 (bin altı yüz) adet menengiç ve bıttım ağacının üzerine İl Özel İdare kaynaklı 20.000 Siirt Fıstığı  kalemi ile aşılama yapıldı.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Bayram BARAN ve Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürümüz Hakan TEKBAŞ uzman aşı ustaları tarafından yapılan aşılama çalışmalarını yerinde inceledi.

Bu projeyle Siirt Fıstığı yetiştiriciliğini Bitlis'te yaygınlaştırmayı hedeflediklerini vurgulayan İl Müdürümüz Bayram BARAN; bu bölgelerde alternatif ürün olarak üreticilere gelir kaynağı teşkil edecek olan projemiz başarılı bir şekilde uygulandı. "Menengiç ve Bıttım Ağaçlarına Siirt Fıstığı Aşılama" projesiyle Bitlis'in ekonomisine katkı sunacağı ve bıttım ağaçlarında ayreten halk tarafından korumayada alındığını ifade etti. İlimizde ürün çeşitliliğini arttırmak istediklerini belirten BARAN ülkemizin ve ilimizin ihtiyacı olan ürünleri yerli üretimle karşılayarak hem tüketicinin bu ürünlere daha kolay ve ucuz ulaşmalarını hem de üreticilerin daha çok gelir elde etmelerini amaçladıklarını söyledi.