T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İlimizde Lider Çocuk Tarım Kampı Düzenlendi

Yayın Tarihi : 20.06.2016

Bitlis İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüzce, ilköğretim 4. sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığı kazandırmak, tabiatla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği hakkında bilgi vermek amacıyla Tatvan İlçesi Adabağ Çiftliğinde bir etkinlik düzenlendi.

2016 yılı Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü tarafından " Uluslar arası Bakliyat Yılı " olarak ilan edilmesi sebebiyle İlimizde kamp uygulamasına katılan öğrencilerin Bakliyat bilincini yükselterek, bakliyatın sağlık ve beslenmedeki önemi vurgulamak, çevresel sürdürülebilirliğin de sağlanmasına yardımcı olmak amacıyla bu konuda öğrencilere eğitimler verildi.

Kamp esnasında öğrencilere güvenilir gıda, dengeli ve düzenli beslenme, tarladan sofraya gıda üretimi, tarım ve hayvancılık konusunda hayvan işletmeleri, meyve bahçeleri ve araziler gezdirildi. Çeşitli meyveler ve bakliyat ürünleri hakkında detaylı bilgiler verilerek sağlıklı beslenmelerine örnek teşkil etmesi amacıyla öğrencilere meyve ikramlarında bulunuldu. Eğlenceli geçen kampın oyun bölümünden sonra, öğrencilere tarımda ve beslenmemizde bakliyatların önemi hakkında bilgi notları dağıtılarak öğrencilerin beslenmemizdeki bakliyatların önemi konusunda bilinçlendirilmeleri sağlandı.

Kampa katılan 22 öğrenci, İlimiz Tatvan İlçesi Adabağ Çiftliğinde bulunan,  küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, sebzecilik, bakliyat ürünleri, örtü altı sebze yetiştiriciliği ve meyvecilik alanlarını görerek ve gezerek tecrübe sahibi oldu. Öğrencilerimiz süt sığırcılığı işletmesinde süt sığırlarının yaşadığı alan, sağım üniteleri; tarlada sebzeyi ilk defa gören öğrenciler yetiştirme aşamalarını ve tarımsal ürünün kıymetini anlamaları ve gözlemlemeleri sağlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin modern sulama sistemlerini yerinde görmeleri sağlanarak modern sulama sistemleri hakkında bilgi sahibi olmaları sağlanmıştır. Aynı zamanda uygulamalara da katılan öğrenciler, keçi, koyun ve inek besleyerek, sebze-meyve hasadı yaparak, tarımla ilgili işlerde çalışmak konusunda deneyim edindiler.

Kampın son gününde hava şartları nedeniyle öğrencilere sınıflarında ilgili kamp konusu hakkında kompozisyon yarışması yapıldı ve akabinde Bitlis İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüz Vahap ŞİMŞEK tarafından öğrencilere sertifikaları verildi. Öğrencilerle sohbet eden İl Müdürümüz ŞİMŞEK "Çocuklar, bu sofrada yediğimiz dengeli ve düzenli beslenmemizi sağlayan her şey gezip gördüğünüz çiftliklerden ve tarlalardan üretilmektedir. Yediğimiz ekmek tarladaki buğdaydan,  et ve süt ürünleri çiftlikte gördüğünüz büyükbaş ve küçükbaş hayvanlardan elde edilmektedir. Bizlerde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak tarım ve hayvancılık ile yapılan üretimin sizin sofranıza gelene kadarki aşamalarını denetleyerek sizlerin daha sağlıklı beslenmenizi sağlamak için çalışıyoruz." dedi.

Kampa katıldıkları için çok mutlu olduklarını belirten öğrenciler, çok keyifli vakit geçirerek, ilk defa çiftlik gördüklerini, bu imkanı sağlayan ve kendilerine kamp boyunca rehberlik eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne teşekkür ederek, bu tür etkinliklerin devam etmesini istediler.

Bu anlamda 4. sınıf olan 22 öğrencinin tarım ve çevreye olan ilgilerini arttırmak için ortaya konan "Lider Çocuk Tarım Kampı" Bitlis'te düzenlenen programın ardından sona erdi.